Relacja z wernisażu 5 STYCZNIA 2019

b_200_200_16777215_00_images_inne-wydarzenia_2019_wernisaz-2019-01-05.JPG

Dnia 5 STYCZNIA 2019 w Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy miało miejsce uroczyste otwarcie wernisażu pt. SPOTKANIA w 20-lecie działalności Ośrodka Hospicjum Domowe NZOZ Zgromadzenia Księży Marianów. Zaprezentowane prace były pokłosiem III Międzynarodowych plenerów artystyczno-edukacyjnych, których organizatorem jest ks. Paweł Śmierzchalski MIC.

Trzy Plenery odbyły się w: Portugalii (2016 pt. Spojrzenia i 2017 pt. Wędrówki) i Hiszpanii (2018 pt. Spotkania). Kuratorem wystawy był Pan Marcin KOKOSZKO. Wyjątkowe dzieła 34 artystów w składzie: Maria Bereźnicka-Przyłęcka (Gliwice), prof. Zofia Dąbrowska (Toruń), prof. Kiejstut Bereźnicki (Gdańsk), Natalia Babicz-Bereźnicka (Sopot), prof. Elżbieta Wasyłyk (Szczecin), prof. Tomasz Matusewicz (Poznań), prof. Małgorzata Kopczyńska (Poznań-Szczecin), Wojciech Plust (Gorzów Wielkopolski)-komisarz II plenerów w Portugalii, prof. Grzegorz Ratajczyk (Poznań), prof. Barbara Szubińska (Warszawa), Katarzyna Orthwein (Sofia-Warszawa), Sylwester Ambroziak (Warszawa), Katarzyna Bułka-Matłacz (Warszawa), Joanna Sierko-Filipowicz (Warszawa), Filip Kalkowski (Sopot), Monika Krzakiewicz (Lublin), Aneta Jaźwińska (Warszawa), Joanna Rusinek (Sopot), Alicja Anna Domańska (Gdańsk), Jan Bonawentura Ostrowski (Warszawa), Robert Listwan (Olsztyn), Tomasz Klimczyk (Sieradz), Marek Okrassa (Gdańsk), Anna Okrassa (Gdańsk), prof. Anna Jadwiga Bochenek (Bydgoszcz), prof. Małgorzata Zak-Florkowska (Madryt)-komisarz pleneru w Hiszpanii, Elżbieta Luba-Nowińska (Sopot), Halina Nowicka (Sieradz), Agnieszka Mitura (Lublin), prof. Janusz Karbowniczek (Katowice), prof. Elżbieta Kuraj (Katowice), Rostyslaw Woronko (Lwów-Berlin), Stanisław Chomiczewski (Nowy Sącz), Adriana Majdzińska (Gdańsk) łączą w sobie twórcze poszukiwania do relacji „Ja-ja”, „Ja- nie ja” , „ja i inni”, „ja i inny świat”.

Licznie przybyłych gości w klimat kultury portugalsko-hiszpańskiej wprowadził zespół MADRUGADA. Przeniknięci duchem ognistego flamenco, poprzez muzykę i taniec przekazali na koncercie niesamowitą dawkę energii. Tancerki w barwnych, oryginalnych strojach opowiedziały ruchem historie o miłości, namiętności, tęsknocie, radości i smutku.  Wernisaż wraz z koncertem był niezwykłą okazją do wymiany doświadczeń oraz spojrzeń na sztukę i życie.