Grupa wsparcia dla osób w żałobie

Żałoba

Ciągle płaczesz... ?

A może nie możesz zapłakać... ?

Tęsknisz za nim / nią... ?

Nie widzisz przed sobą żadnej przyszłości... ?

Boisz się zaangażować w nowe relacje... ?

Inni mówią "weź się w garsć, czas leczy rany"... ?

 

 

Nikt z nas nie jest w pełni przygotowany na stratę kogoś ukochanego, nawet wtedy, gdy śmierć jest przewidywana, tak jak w terminalnej fazie choroby nowotworowej. Śmierć wywołuje głęboki wstrząs i kryzys. Przeżywamy silne reakcje emocjonalne, naruszenie poczucia własnej tożsamości, możemy mieć trudności w relacjach z innymi ludźmi, tracimy poczucie bezpieczeństwa,  burzy się nasze przekonanie o stabilności świata.

Często nosimy w sobie przekonanie, że stratę powinno się przeżywać w samotności i nie obciążać innych swoim cierpieniem.  A może sądzimy, że "czas leczy rany", więc nie trzeba nic robić...

 

My uważamy, że żałoby nie da się przejść na skróty. Potrzebny jest czas, aby zmierzyć się ze smutkiem i przeżyć żal po stracie. "Istotą pomocy (w żałobie) jest uznanie zasady, że człowiek osierocony musi zawsze przeżyć smutek i żal rozstania – powinien mieć czas na rozliczenie się z bogactwem przeszłości – na bilans wspólnego życia ze zmarłym. I dopiero po przejściu tego etapu powinien umieć powiedzieć "dziękuję" i "do widzenia" (Krystyna de Walden – Gałuszko)

 

 

ZAPROSZENIE

        

Zapraszamy do uczestniczenia w zajęciach grupy wsparcia dla osób, które przeżywają stratę osoby bliskiej. Badania jak i obserwacje wskazują na wysoką skuteczność grup wsparcia w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi.

 

Praca w grupie daje doświadczenie wspólnoty przeżyć, pomaga wyrazić trudne emocje, daje możliwość podzielenia się swoim osobistym doświadczeniem, pomaga w ponownej adaptacji do otoczenia i odnowieniu sił.

 

Osoby zainteresowane uczestniczeniem w spotkaniach prosimy o zgłaszanie się do psychologa hospicyjnego: Anna Kurowicka, tel. 600 373 899. O terminach spotkań grupy powiadomimy po zgłoszeniu się odpowiedniej liczby uczestników (minimum 5 do 10 osób).  Planujemy 10 spotkań, w odstępach dwóch tygodni.

 

Zapraszamy do uczestniczenia w spotkaniach, łatwiej będzie nieść smutek wspólnie.

 

Anna Kurowicka

Udostępnij
BACK_TO_TOP_OF_PAGE