Zaduszki - 7 listopada 2013

JezusMy, pracownicy i wolontariusze Ośrodka Hospicjum Domowego

 w Warszawie,

zapraszamy 7 listopada 2013 r.

do kościoła pw. Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej

wszystkie rodziny naszych zmarłych Podopiecznych i ich znajomych

na

Koncert zaduszkowy  o godz. 17:00,

Nieszpory za zmarłych o  godz. 18:00,

Mszę św. za zmarłych pacjentów hospicjum o godz. 18:30,

Wypominki i poczęstunek o godz. 19:15

 

 

Tradycyjnie w czasie koncertu zaduszkowego wyświetlamy zdjęcia naszych pacjentów, którzy odeszli.  Kto chciałby w czasie tego spotkania zobaczyć portret swojej drogiej bliskiej osoby, może przynieść podpisane zdjęcie do hospicjum, albo przesłać je drogą elektroniczną na adres:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wspólnie doświadczamy bólu rozstania i żałoby, a jednocześnie odczuwamy obecność naszych bliskich zmarłych. Szukamy, wierzymy, przeżywamy i dzielimy się tą nowiną, że życie "zmienia się, ale się nie kończy".

Przykład miłości Maryi, wdowy oraz Matki, która przeżywała cierpienie i ból śmierci swojego  Syna, pomaga nam szukać nadziei. I my tracąc na ziemi swoich bliskich odkrywamy, że ludzie wokół nas są nam dani jako nowa rodzina. Nasze cierpienie łączymy z cierpieniem innych. I chociaż targa nami bolesna tęsknota za zmarłymi i zasmuca nas własna niedoskonałość, to wierzymy, że ważny jest nawet najmniejszy gest miłości. Razem próbujemy przezwyciężyć szczególną chorobę wielkich miast – samotność, która pozbawia ludzi wszelkiej nadziei.

W trudnym czasie żałoby, poza uczestniczeniem w comiesięcznej Mszy św. zachęcamy także  do kontaktów z psychologiem: zaraz po pierwszoczwartkowych mszach św. lub po umówieniu się na spotkania indywidualne. Zapraszamy wszystkich oczywiście także osoby innych wyznań i niewierzące.

 

Prowadzimy także grupowe spotkania dla osób w żałobie. Zapisy przyjmuje psycholog Hania Putro (tel. 508905707). Dla dzieci osieroconych organizujemy wyjazdy wypoczynkowe i inne formy pomocy oraz spotkania (np. w czwarte soboty miesiąca).

Pokornie prosimy o modlitwę, gdyż coraz trudniej pracuje się dla chorych w gąszczu biurokracji. 

Polecamy się także tym, którzy mają możliwość i chęć wsparcia nas finansowo. Nadal przyjmujemy wszystkich zgłaszających się chorych, a nie dostaliśmy od NFZ zapłaty za nadpracowania w pierwszej połowie roku (to ok. 120 tyś. kosztów). Także mniejsze były w tym roku wpływy z 1%. Radzimy sobie wsparci pracą wielu wolontariuszy oraz częściowo bezinteresowną pracą pracowników.

Zdajemy sobie sprawę, że wokół nas jest coraz więcej osób potrzebujących, którym nie możemy pomóc w hospicjum.  Miedzy innymi i dlatego organizujemy szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy - tej jesieni 5-6 oraz 26-27 października 2013. A w ramach akcji "Pola nadziei" nie tylko sadzimy żonkilowe Pola Nadziei, ale i prowadzimy szeroką akcję edukacyjną, aby uczyć nowe pokolenia praktycznej troski o cierpiących.

 Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i życzymy wielu wytrwałych przyjaciół w żałobie oraz także doświadczenia wsparcia Bożego.

W imieniu pracowników i wolontariuszy

 

 ks. Andrzej Dziedziul

Udostępnij
BACK_TO_TOP_OF_PAGE